|  
You are here : Past Events  >  2009 STARS Awards Nominees
Wednesday , April , 26 2017
STARS Awards
2009 STARS Awards Nominees
STARS Awards

Leading Actor in a Drama
*Brian Viccaro, role of James, Rocky Point, “The Miracle Worker”

Leading Actress in a Drama
Sara Pena, role of Helen, Rocky Point, “The Miracle Worker” 
Brianna Gobetz, role of Francoise, Ward Melville, “Who Will Carry the Word” 
*Lisa Lauto, role of Gina, Ward Melville, “Who Will Carry the Word”
Jessica Bogia, role of Denise, Ward Melville, “Who Will Carry the Word”

Leading Actor in a Musical
Dan Anemone, role of Nathan Detroit, Centereach, “Guys & Dolls” 
*Carlton Welch, role of Curly, Rocky Point “Oklahoma” 
*David Schwartz, role of Tevye, Mount Sinai, “Fiddler On the Roof” 
*Ralphie Picciarelli, role of Lumiere, Newfield, “Beauty & the Beast”

Leading Actress in a Musical
Hayley Moir, role of Polly Browne, Port Jeffereson, “The Boyfriend” 
Michelle Cosentino, role of Belle, Newfield, “Beauty & the Beast” 
Julia Tavolaro, role of Laurey, Rocky Point, “Oklahoma” 
*Marguerite Jones, role of Headmistress Mme Dubonnet, Port Jefferson,"The Boyfriend”

Leading Actor in a Comedy
*Brandon Murtagh, role of Nigel Trupin, Ward Melville, “The Expensive, Prized, Beloved Possession” 
William Aberle, role of Steve Brodie, Longwood, “Life on the Bowery"
Ralphie Picciarelli, role of Hank Benett, Newfield, “A Connecticut Yankee in King Arthur's Court” 
Allie Steiner, role of Harry Pate, Port Jefferson, “The Werewolf Curse or Hair Today, Gone Tomorrow" 
*Brandon Murtagh, role of Garry Lejeun, Ward Melville, “Noises Off” 
James Evans, role of Clive, William Floyd, “See How They Run”

Leading Actress in a Comedy
Lisa Lauto, role of Brooke Ashton, Ward Melville, “Noises Off” 
Maya Mason, role of Etta Greenleaf, Port Jefferson, “The Werewolf's Curse or Hair Today, Gone Tomorrow” 
*Katie Lugo, role of Ida (the maid), William Floyd, “See How They Run”
Cassandra Stanek, role of Penelope Toop, William Floyd, "See How They Run"

Supporting Actor in a Drama
*Christopher Germaine, role of Mr. Keller, Rocky Point, “The Miracle Worker”

Supporting Actress in a Drama
Julia Tavolaro, role of Kate, Rocky Point, “The Miracle Worker
Taylor Knepper, role of Claire, Ward Melville, “Who Will Carry the Word” 
*Hope Pedisich, role of Yvonne, Ward Melville, “Who Will Carry the Word"

Supporting Actor in a Musical
*Allie Steiner, role of Lord Brockhurst, Port Jefferson, “The Boyfriend" 
Ruslan Ardashev, role of Will Parker, Rocky Point, “Oklahoma” 
Asterios Fotiou, role of Ali Hachum, Rocky Point, “Oklahoma” 
Christopher Sanfilippo, role of Gaston, Newfield, “Beauty & the Beast”

Supporting Actress in a Musical
*Janine Leverich, role of Maisie, Port Jefferson, “The Boyfriend” 
Ashley Ruggiero, role of Lady Brockhurst, Port Jefferson, “The Boyfriend” 
Brittany Infranco, role of Ado Annie, Rocky Point, “Oklahoma” 
Tina DeFalco, role of Babette, Newfield, “Beauty & the Beast”

Supporting Actor in a Comedy
Cory Kowalsky, role of Jack Hobart, Longwood, “Life on the Bowery” 
Adam Connolly, role of Lloyd Fellowes, Ward Melville, “Noises Off” 
Zachary Walden, role of Lionel (Mr. Toop), William Floyd, “See How They Run”
*Ron Gross, role of Bishop, William Floyd, “See How They Run” 

Supporting Actress in a Comedy
Patricia Varady, role of Bridget, Longwood, “Life on the Bowery” 
Jessica Bogia, role of Poppy Taylor, Ward Melville, “Noises Off”
Lauren Stern, role of Liz (Tim)Allgood, Ward Melville, “Noises Off” 
*Ashley Ruggiero, role of Madam Clara Voyant, Port Jefferson, “The Werewolf's Curse or Hair Today, Gone Tomorrow”

Leading Performer in a Revue - Male
Tyler Boyle, Sachem East, “Smokey Joe's Cafe” 
Evan Fazziola, Sachem East, “Smokey Joe's Cafe” 
*Tyrell Roberts, Sachem East, “Smokey Joe's Cafe” 
Angelo Valega, Sachem East, “Smokey Joe's Cafe”

Leading Performer in a Revue Female
Genevieve Diller, Sachem East, “Smokey Joe's Cafe” 
*Gabrielle Donnelly, Sachem East, “Smokey Joe's Cafe” 
Melanie Morin, Sachem East, “Smokey Joe's Cafe” 
Katelyn Onufrey, Sachem East, “Smokey Joe's Cafe”
Lighting Design *Brooke Perlee, Newfield, “Beauty & The Beast"
Paul Wyrembak & Alex Warren, Ward Melville, “Who Will Carry the Word”
Paul Wyrembak & Alex Warren, Ward Melville, “Noises Off"

Set Design
Laurie Phillips, Rocky Point, “The Miracle Worker”
Brianna Gobetz, Ward Melville, “Who Will Carry the Word” 
*Brianna Gobetz, Ward Melville, “Noises Off”

Pit Band
William Floyd, “Brigadoon”
Sachem East, “Smokey Joe's Cafe” 
*Centereach, “Guys & Dolls”

Choreography
*Jessica Bogia, Ward Melville, “The Expensive, Prized, Beloved Possession” 
Heather Liggett, Centereach, “Guys & Dolls”

Costume Designer
Elisabeth Staehle, Centereach, “Harvey” 
*Jackie Abruzzo, Newfield, “Beauty & the Beast”

Program Cover / Poster Art
*Emily Zirimis, William Floyd, “Brigadoon” 
Michael Sheinkopf, Port Jefferson, “The Boyfriend”
Sarah Coffey, Ward Melville, “Secret Garden” 
Michael Sheinkopf, Port Jefferson, “Werewolf's Curse or Hair Today, Gone Tomorrow”

Stage Management
Adam Kuhn, Ward Melville, “Who Will Carry the Word” 
Sean Swords, Port Jefferson, “The Boyfriend” 
*Sarah Prosser, Longwood, “Pippin”
Katie Parker, Ward Melville, “Noises Off”

Student Director
Sarah Bradley, Rocky Point, “The Miracle Worker” 
Jessie Lee Duncan, Rocky Point, “The Miracle Worker” 
*Jessica Bogia, Ward Melville, “The Expensive, Prized, Beloved Possession”

Outstanding Performance
This category was created to recognize a student who “shines brightly”
in a role that is not eligible for adjudication in the leading or supporting 
categories. The following are the nominees:
Joseph Giordano, role of sasha/Dancer, Mt Sinai, “Fiddler on the Roof” 
Kelly Brajevich, role of Fiddler, Mt Sinai, “Fiddler on the Roof” 
Jyothi Thomas, dance soloist/Spanish Harlem, Sachem East, “Smokey Joe's Cafe” 
Jonathan Brockmann, role of "Censor", Longwood, “Pippin” 
*Stephen Kalogeras, role of Lewis, Longwood, “Pippin”
Dylan Poulos, role of Bookseller/Fork, Newfield, “Beauty & the Beast” 
Amy Cork, dance soloist, William Floyd, “Brigadoon”

Judges' Choice
This award is chosen by the judges in a vote. It is for a particular 
scene, musical number, dance number, ensemble effort, or group 
that the judges feel stands out enough to warrant the special merit. The following are the nominees:
*"The Bottle Dance", Mt Sinai “Fiddler on the Roof”
"On Broadway", Sachem East, “Smokey Joe's Cafe”
"Spanish Harlem", Sachem East, “Smokey Joe's Cafe”
"The Tango Dance", Port Jefferson“The Boyfriend”

Innovation in Theatre Education
This award was created to reconize schools that go beyond the regular theatre program of classes and yearly plays by supporting an activity that nurtures theatre arts in education. The Winner of this category will be announced at the STARS Awards Gala on June 7, 2009. Please have a predesignated person to accept the award on behalf of your school should your school be the recipient of this award.